Jak stosować ulgę B+R w czasie
Przedsiębiorca ma wybór co do sposobu podatkowego rozpoznania kosztów prac rozwojowych, w zależności od ich specyfiki. W praktyce najczęstsze jest ich ujmowanie na bieżąco, tzn. w miesiącu, w którym zostały poniesione.
W tej część cyklu o uldze B+R powiemy o tym jak długo działa ulga i jakie są zasady jej rozliczania w różnych okresach rozliczeniowych. Odniesiemy się też do specyficznego rozpoznawania kosztów rozwojowych w czasie, tj. poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.
Trzy możliwości
Przepisy dotyczące ulgi B+R zawierają zamknięty katalog kosztów kwalifikowanych, które mogą być różnie ujmowane w czasie dla celów podatkowych. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy podatnik stosuje specyficzne zasady rozpoznawania kosztów prac rozwojowych.
Warto bowiem przypomnieć, że ustawy o PIT i o CIT zawierają szczegółowe przepisy dotyczące ujmowania kosztów prac rozwojowych. Koszty te mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na trzy sposoby:
- w miesiącu, w którym zostały poniesione albo począwszy od tego miesiąca w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, albo
- jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone, albo
- poprzez odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych stanowiących koszty prac rozwojowych zakończone wynikiem pozytywnym.
W tym przypadku użycie spójnika „albo" oznacza, że podatnik ma wybór co do określonego sposobu podatkowego rozpoznania kosztów prac...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta