Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zasady płac wymagają rewizji

04 marca 2019 | Życie Regionów
≥Z danych ZMP wynika, że wynagrodzenia wójtów (burmistrzów, prezydentów miast)  jest znacząco niższe od wynagrodzeń kierownictwa w sektorze prywatnym
źródło: Shutterstock
≥Z danych ZMP wynika, że wynagrodzenia wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) jest znacząco niższe od wynagrodzeń kierownictwa w sektorze prywatnym

Uczciwy i stabilny system wynagradzania może się przyczynić do zwiększenia zainteresowania pracą 
w samorządzie specjalistów oraz ludzi młodych i aktywnych – uważa Związek Miast Polskich. Krystian M. Ziemski 
Anna Kudra

Związek Miast Polskich (ZMP) 30 stycznia br. przedłożył stronie rządowej projekt  nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych. Jego celem jest wprowadzenie nowych zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, tj. przede wszystkim wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, członków zarządu województwa (w tym marszałka) i zarządu powiatu (w tym starosty). Nad założeniami i brzmieniem proponowanych przepisów pracowano blisko rok. Przedstawiciele ZMP zaapelowali o odpowiedzialne podejście do inicjowanej debaty, w szczególności o jej oderwanie od populistycznych haseł „taniego państwa".

Zgodnie z uzasadnieniem projektu jednym z naczelnych jego założeń jest uniezależnienie systemu wynagrodzeń w samorządzie od administracji rządowej, celem likwidacji potencjalnej możliwości bezpośredniego wpływania za jego pośrednictwem na bieżącą działalność jednostek samorządu terytorialnego (dalej: j.s.t.). Projekt zakłada wypracowanie nowej metody wyznaczania wysokości wynagrodzeń w j.s.t. – określonej w sposób wyczerpujący w ustawie, tj. w taki sposób, by jej realizacja (w przeciwieństwie do obecnej metody) nie była w żaden sposób i na żadnym etapie uzależniona od jakiejkolwiek decyzji organów administracji rządowej.

Realizację ww. postulatu uzasadnia konstytucyjny status j.s.t. oparty na zasadzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11296

Wydanie: 11296

Spis treści
Zamów abonament