Polski formalizm w zgodzie z UE
Bez rejestracji VAT UE w momencie składania deklaracji nie można skorzystać z zerowej stawki przy transakcjach unijnych.
W piątek Naczelny Sąd Administracyjny wydał bardzo ważny wyrok dla rozliczeń VAT przy transakcjach unijnych. Wynika z niego, że pozbawienie dostawcy preferencji podatkowej przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT) z uwagi na brak jego rejestracji na VAT UE to nie nadmierny formalizm.
Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który swoją jednoosobową firmę prowadzi od 1997 r. A chodziło o skutki podatkowe jednej transakcji. Mężczyzna we wniosku o interpretację wyjaśnił, że w lipcu 2015 r. dokonał WDT firmowego środka trwałego, tj. samochodu ciężarowego.
Diabeł w szczegółach
Szkopuł w tym, że nastąpiło to przed jego rejestracją na potrzeby VAT UE. Podatnik przekonywał jednak, że brak rejestracji nie powinien pozbawiać go prawa do wykazania WDT z zerową stawką VAT. Podkreślał, że nabywca auta – jego słowacki kontrahent – jest czynnym podatnikiem VAT innego państwa członkowskiego, posiada ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta