Zachód nie zapomni Krymu
Pomoc dla Ukrainy ma kluczowe znaczenie, ponieważ jej bezpieczeństwo jest powiązane z bezpieczeństwem całej Europy – piszą z okazji piątej rocznicy nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego ministrowie spraw zagranicznych 11 państw.
Pięć lat temu Rosja poważnie zakwestionowała ideę wolnej, zjednoczonej i cieszącej się pokojem Europy. Swoją agresją wobec Ukrainy i nielegalną aneksją Krymu Rosja otwarcie okazała pogardę dla zasad prawa międzynarodowego, co stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa europejskiego.
Krok wstecz
Naród ukraiński jest dziś zjednoczony bardziej niż kiedykolwiek wcześniej w swoim poparciu dla proeuropejskiej orientacji Ukrainy. I chociaż kraj ten czeka wiele trudnych zadań i reform, osiągnął on imponujące postępy we wdrażaniu reform pomimo trwającej agresji rosyjskiej. Dzisiejsza Ukraina jest fundamentalnie inna niż Ukraina sprzed 2014 roku; nigdy nie była też tak blisko Europy i wartości europejskich. Natomiast będący pod rosyjską okupacją Krym robi krok wstecz. Żyjący na półwyspie ludzie znajdują się w coraz większej izolacji, a sytuacja dotycząca praw człowieka oraz warunki społeczno-ekonomiczne cały czas się pogarszają.
Nielegalna aneksja Krymu – akt potępiony przez społeczność międzynarodową – zagraża międzynarodowemu systemowi opartemu na zasadach. Społeczność międzynarodowa uznała „referendum" przeprowadzone 16 marca 2014 roku na Krymie za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta