Brakuje scenariusza na czas strajku
Egzamin nie może się odbyć w innym terminie – mówi dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Joanna Ćwiek
Jak idą przygotowania do egzaminów na zakończenie ósmej klasy i gimnazjum?
Z naszej strony wszystko gra. Arkusze egzaminacyjne są przygotowane, zakończył się właśnie druk arkuszy dla ósmoklasistów i gimnazjalistów. Za chwilę będziemy szykować paczki, które wyślemy do szkół. Ruszamy z drukiem arkuszy dla maturzystów. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem.
Związki zawodowe twierdzą jednak inaczej. Straszą, że będą strajkować w dniu egzaminów.
Na razie są to zapowiedzi, na które nie mamy żadnego wpływu.
Ale to ten moment, kiedy pojawia się pytanie o to, czy są jakieś przepisy, które przewidują rozwiązania w sytuacji, gdyby rzeczywiście te egzaminy nie odbyły się w przewidzianym terminie. Czy są możliwe odstępstwa od reguły?
Wszystkie kwestie dotyczące przeprowadzania egzaminów regulują dwa akty prawne: ustawa o systemie oświaty oraz rozporządzenie ministra edukacji narodowej o odpowiednim egzaminie. Centralna i okręgowe komisje egzaminacyjne, a także szkoły mogą poruszać się wyłącznie w oparciu o ramy przez nie nakreślone.
Ustawa o systemie oświaty mówi, że egzamin gimnazjalny i egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest w terminie głównym i dodatkowym, natomiast maturalny w głównym, dodatkowym i poprawkowym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta