Usługa usprawniająca transakcje w bankomatach ze stawką 23 proc.
Zapewnienie oprogramowania umożliwiającego komunikację pomiędzy systemami obsługującymi bankomat a systemami banku, ma charakter znacznie szerszy niż tylko realizowanie przelewów. Nie jest to usługa pomocnicza do usług finansowych, więc jej import nie jest zwolniony z VAT.
Tak orzekł WSA w Warszawie w wyrokach z 10 stycznia 2019 r. (III SA/Wa 1094/18, III SA/Wa 1095/18).
W celu zapewnienia klientom możliwości przeprowadzania operacji w bankomatach, bank korzysta z usługi polegającej na zapewnieniu oprogramowania umożliwiającego komunikację pomiędzy systemami obsługującymi bankomat a systemami banku, jeżeli transakcja dokonywana jest kartą płatniczą wydaną przez bank. Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy nabywana przez niego od zagranicznego dostawcy kompleksowa usługa podlega zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.
Zdaniem banku usługa ta powinna korzystać w całości ze zwolnienia z VAT. Organ w interpretacji nie zgodził się jednak ze stanowiskiem podatnika. W jego opinii opisane usługi mogą co najwyżej przekładać się na efektywniejsze prowadzenie działalności instytucji finansowej, natomiast nie można ich uznać za czynności w zakresie prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT. Organ pokreślił,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta