Ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa – nowa regulacja, stare ryzyka
Minęło kilka miesięcy, od kiedy we wrześniu 2018 r. weszły w życie nowe przepisy zmieniające zasady ochrony niejawnych informacji i poufnego know-how stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Czy sprawdzają się one w praktyce?
Wprowadzone zmiany są szczególnie istotne dla przedsiębiorców i spółek sektora chemicznego, farmaceutycznego, kosmetycznego, biotechnologicznego oraz IT, których elementem działalności gospodarczej są prace badawczo-rozwojowe.
Ustawodawca polski dostosował się do nowej dyrektywy unijnej z 8 czerwca 2016 r. (nr 2016/943). Przed nowelizacją tajemnica przedsiębiorstwa była chroniona częściowo, a niekiedy nieskutecznie.
Tajemnicą przedsiębiorstwa chronione są informacje o wartości ekonomicznej znaczące dla działalności i sukcesu przedsiębiorcy: receptury, procesy, formuły wyniki prac badawczo-rozwojowych albo informacje handlowe, np. o badaniach, strategiach czy klientach i danych finansowych lub dotyczące wprowadzenia nowego produktu.
Czego dotyczą zmiany
Przede wszystkim zdefiniowano w ustawie tajemnicę przedsiębiorstwa, co pomaga ją chronić. Pozyskanie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa jest naruszeniem, gdy następuje bez zgody uprawnionego do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi i wynika z nieuprawnionego dostępu, przywłaszczenia, kopiowania dokumentów, przedmiotów, materiałów, substancji, plików elektronicznych obejmujących te informacje lub umożliwiających wnioskowanie o ich treści. Nie narusza tajemnicy przedsiębiorstwa ujawnienie cudzego know-how w razie niezależnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta