Jaka dodatkowa ochrona podwykonawcy
Brak sprzeciwu inwestora wobec umowy generalnego wykonawcy z podwykonawcą podstawą ochrony jego praw.
Z praktyki wynika, iż znaczna liczba sporów powstałych na gruncie umów o roboty budowlane, dotyczy braku zapłaty wynagrodzenia za prace wykonane przez podwykonawców. Celem przeciwdziałania negatywnemu zjawisku nieregulowania wynagrodzenia podwykonawców, wprowadzono instytucję solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy (generalnego wykonawcy) za zobowiązania powstałe w związku z wykonywaniem przez podwykonawców robót budowlanych. W dużym uproszczeniu, podwykonawca jako wierzyciel może żądać zapłaty całości lub części swojej należności od wszystkich zobowiązanych solidarnie (tj. inwestora i wykonawcy) łącznie lub od każdego z nich osobno. Warunkiem zabezpieczenia interesów podwykonawcy jest jednak niezłożenie przez inwestora do wykonawcy i podwykonawcy sprzeciwu wobec wykonywania robót przez podwykonawcę, w ciągu trzydziestu dni od dnia doręczenia inwestorowi zgłoszenia podwykonawcy.
Trzeba sporo wiedzieć
Przesłanką kwalifikującą decyzję jest natomiast dostateczna wiedza inwestora o osobie podwykonawcy i przedmiotowych elementach zawieranej z nim umowy, to jest w szczególności o zakresie prac podwykonawcy oraz jego wynagrodzeniu. Odpowiedzialność inwestora nie jest więc nieograniczona.
Taki pogląd wyraził niejednokrotnie Sąd Najwyższy, między innymi w wyroku z 31 sierpnia 2018 r. wydanym w sprawie o sygn. akt I...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta