Spór o sądy wraca do Polski
Tomasz Pietryga Opinia rzecznika generalnego TSUE daje polskim sędziom i opozycji twardszą podstawę do kwestionowania statusu nowej Krajowej Rady Sądownictwa oraz jej decyzji.
Wyrok Trybunału w Luksemburgu jeszcze nie zapadł, ale wysoce prawdopodobne jest, że będzie zbieżny z czwartkową opinią rzecznika generalnego. Stwierdził on, w skrócie, że Izba Dyscyplinarna SN nie spełnia wymogów niezależności w rozumieniu prawa UE, bo jej skład rekomendowała Krajowa Rada Sądownictwa. Jej status jest zaś wadliwy, ponieważ sędziowską część wybierają politycy.
Zarówno szef nowej KRS Leszek Mazur, jak i Zbigniew Ziobro szybko skrytykowali opinię rzecznika. Minister sprawiedliwości wskazywał m.in. na rozwiązania niemieckie. Tam wpływy polityczne na obsadę stanowisk sędziowskich są znacznie większe niż w Polsce.
To jednak Polska, a nie Niemcy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta