Rejestracja spółek komandytowo-akcyjnych to niełatwe zbieranie wkładów
Spółka komandytowo-akcyjna została wprowadzona do polskiego systemu spółek jako hybryda spółki kapitałowej i osobowej. Ten typ spółki pozwala m.in. na gromadzenie kapitału w zamian za emisję zbywalnych instrumentów w formie akcji przy jednoczesnym zachowaniu sposobu zarządzania charakterystycznego dla spółek osobowych.
Ten rodzaj spółki okazuje się także wygodną formą prowadzenia działalności inwestycyjnej przez niedawno wprowadzone do porządku prawnego alternatywne fundusze inwestycyjne właśnie w formie spółek. Z wprowadzeniem tej instytucji wiązać można zwiększoną popularność S.K.A.
Mocno skomplikowana spółka
Przy wielu zaletach hybrydowego charakteru S.K.A. należy podkreślić, że jest ona bodaj najbardziej skomplikowaną spółką handlową w polskim prawie. Kodeksowe ukształtowanie regulacji spółki komandytowo-akcyjnej budzi bowiem szereg wątpliwości interpretacyjnych. Przepisy odnoszące się wprost do tej spółki handlowej są bowiem nadzwyczaj ubogie, a pozostałe kwestie mają regulować przepisy dotyczące bądź spółki akcyjnej, bądź spółki jawnej, stosowane odpowiednio w konkretnych zakresach spraw. Nie zawsze jednak można w sposób niebudzący wątpliwości przesądzić, czy do danej sprawy należy stosować przepisy o spółce jawnej, czy akcyjnej, nierzadko też daje o sobie znać odmienność konstrukcji spółki komandytowo-akcyjnej, przejawiająca się w jej osobowym charakterze.
Trudne zbieranie kapitału
Komplikacje mogą pojawić się już na etapie rejestracji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta