Fiskus dostanie swoje, gdy majątek okazał się firmowy
Uprzednia dzierżawa gruntu, czyli czerpanie z niego zysków oznacza, że jego późniejszą sprzedaż należy opodatkować VAT. Aleksandra Tarka
Podatnikom VAT, którzy prowadzą jednoosobowe firmy, trudno wyznaczyć granicę między tym co służy działalności, a tym co prywatne. Podatkowo jest to jeszcze trudniejsze, bo może się okazać, że sposób wykorzystania danego składnika majątku, w przyszłości przesądzi o konieczności rozliczenia się z fiskusem. Potwierdził to ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 czerwca 2019 r. (I FSK 761/17, prawomocny).
Jedna decyzja plus podatek
W sprawie chodziło o VAT od sprzedaży gruntu. We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że wraz z żoną są właścicielami nieruchomości na prawach ustawowej małżeńskiej wspólności majątkowej. Małżonkowie postanowili spieniężyć majątek. Problemem okazało się to, że grunty wchodzące w skład nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży były uprawiane jako grunty orne przez rolnika prowadzącego działalność gospodarczą wydzierżawiającego nieruchomość. Bo choć małżonkowie stwierdzili, że grunty nie były wykorzystywane przez żadnego z nich w celu realizowania działalności gospodarczej, to były i są przedmiotem umowy dzierżawy z przedsiębiorcą rolnym.
Fiskus nie zgodził się, że planowana transakcja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta