Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus dostanie swoje, gdy majątek okazał się firmowy

01 lipca 2019 | Podatki i księgowość | Aleksandra Tarka

Uprzednia dzierżawa gruntu, czyli czerpanie z niego zysków oznacza, że jego późniejszą sprzedaż należy opodatkować VAT. Aleksandra Tarka

 

Podatnikom VAT, którzy prowadzą jednoosobowe firmy, trudno wyznaczyć granicę między tym co służy działalności, a tym co prywatne. Podatkowo jest to jeszcze trudniejsze, bo może się okazać, że sposób wykorzystania danego składnika majątku, w przyszłości przesądzi o konieczności rozliczenia się z fiskusem. Potwierdził to ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 czerwca 2019 r. (I FSK 761/17, prawomocny).

Jedna decyzja plus podatek

W sprawie chodziło o VAT od sprzedaży gruntu. We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że wraz z żoną są właścicielami nieruchomości na prawach ustawowej małżeńskiej wspólności majątkowej. Małżonkowie postanowili spieniężyć majątek. Problemem okazało się to, że grunty wchodzące w skład nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży były uprawiane jako grunty orne przez rolnika prowadzącego działalność gospodarczą wydzierżawiającego nieruchomość. Bo choć małżonkowie stwierdzili, że grunty nie były wykorzystywane przez żadnego z nich w celu realizowania działalności gospodarczej, to były i są przedmiotem umowy dzierżawy z przedsiębiorcą rolnym.

Fiskus nie zgodził się, że planowana transakcja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11394

Wydanie: 11394

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament