Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wciąż wiele osób odbiera sobie życie

01 lipca 2019 | Kraj | Grażyna Zawadka
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa

Żeby ograniczyć samobójstwa, trzeba badać motywy desperatów – mówi Brunon Hołyst, suicydolog i kryminolog.

Zgłosił pan projekt utworzenia ośrodka zapobiegania samobójstwom i chce pan go nawet wspomóc finansowo własnymi środkami?

Ostatnio byłem na konferencji zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni. To dynamiczna placówka pomagająca wielu ludziom w sytuacjach kryzysowych. W spotkaniu uczestniczyło grono psychologów, pedagogów, policjantów, lekarzy. Podczas wykładu zgłosiłem inicjatywę, żeby na bazie tego MOPS-u zorganizować eksperymentalny ośrodek zapobiegania samobójstwom, co przyjęto bardzo życzliwie. W kraju dotąd nie ma żadnego tego typu ośrodka.

Dlaczego miałby powstać akurat w Gdyni?

Ponieważ w Gdyni dwie osoby miesięcznie odbierają sobie życie. Mam nadzieję, że prezydent Wojciech Szczurek, który od 20 lat dobrze rządzi Gdynią i ma wielką wrażliwość społeczną, ale także Ministerstwo Zdrowia odniosą się pozytywnie do projektu. Celem ośrodka byłoby podniesienie kondycji psychicznej osób będących w kryzysie, po traumatycznych przeżyciach związanych ze śmiercią w rodzinie czy utratą dziecka. Ośrodek pomagałby im znaleźć drogę do kontynuowania życia....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11394

Wydanie: 11394

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament