Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klauzula obejścia prawa: fiskus ukąsił trzy razy

01 lipca 2019 | Prawo

Skarbówka na razie z umiarem stosuje przepisy do walki z unikaniem opodatkowania. Ale jej możliwości w tym roku wzrosły. przemysław wojtasik

 

Zbliża się trzecia rocznica obowiązywania klauzuli obejścia prawa, czyli przepisów, które miały wyeliminować agresywną optymalizację podatkową. Poprosiliśmy Krajową Administrację Skarbową o podsumowanie. Oto efekty jej działań.

Fiskus wszczął dziesięć postępowań w sprawie unikania opodatkowania. Trzy z nich już się skończyły. Podatnicy uznali racje skarbówki i skorygowali rozliczenia.

Nieruchomości i programy motywacyjne

Krajowa Administracja Skarbowa informuje, że dwie sprawy dotyczyły podatku od nieruchomości. Firma przeniosła majątek do innego podmiotu z grupy kapitałowej, który płacił niższą daninę. Jednocześnie nadal korzystała z nieruchomości na podstawie umowy dzierżawy. Fiskus zorientował się w optymalizacji, zastosował klauzulę i odzyskał 2 mln zł. Trzecia sprawa to programy motywacyjne. Chodziło o przyznanie menedżerowi zamiast klasycznej pensji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11394

Wydanie: 11394

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament