Komercjalizacja pośrednia daje przychód z zysków kapitałowych
Konsekwencją komercjalizacji pośredniej jest sprzedaż udziałów w spółce celowej, ujęta bezpośrednio w katalogu przychodów kapitałowych. Nie ma przy tym znaczenia, że samym celem tej transakcji jest komercjalizacja rezultatów prac badawczo-rozwojowych. Annamaria Linczowska
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 6 marca 2019 r. (I SA/Kr 98/19).
Wnioskodawca jest polską spółką biotechnologiczną i prowadzi działalność w zakresie produkcji wyrobów chemicznych, farmaceutycznych oraz leków. Spółka zajmuje się poszukiwaniem aktywnych biologicznie cząsteczek i inwestowaniem w ich rozwój. Posiada status centrum badawczo-rozwojowego (CBR) oraz realizuje projekty B+R w ramach następujących modeli:
- sprzedaż usług w zakresie działalności badawczo-rozwojowej (Model 0);
- komercjalizacja bezpośrednia polegająca na udzielaniu przez spółkę licencji do praw własności intelektualnej do partnera spółki. Partner spółki uzyskuje pełną swobodę do prowadzenia dalszych prac nad cząsteczką, a następnie do jej sprzedaży lub licencjonowania/sublicencjonowania (Model I);
- komercjalizacja pośrednia, gdzie spółka powołuje razem z partnerem odrębną spółkę celową przeznaczoną do procesu komercjalizacji. Wnioskodawca wnosi do spółki celowej wkład niepieniężny w postaci praw własności intelektualnej do wyników prac B+R, a partner – kapitał. Po zakończeniu projektu dochodzi do zbycia udziałów w spółce celowej i komercjalizacji projektu badawczego (Model II).
Wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta