Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Parkometry w stolicy mogą gromadzić dane

01 lipca 2019 | Prawo | Aleksandra Tarka

Numer rejestracyjny to nie dana osobowa i miasto może żądać podawania tej informacji na biletach opłaty parkingowej za pojazd zaparkowany w strefie.

W piątek Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok dotyczący organizacji stref płatnego parkowania. Uznał, że obowiązek podania w parkometrach z klawiaturą numeru rejestracyjnego auta parkującego w strefie nie narusza prawa.

Rażące zaniedbania

Sprawa dotyczyła zasad organizacji płatnego parkowania w stolicy. W kwietnia 2016 r. jeden z mieszkańców złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na obowiązującą od lat uchwałę Rady Warszawy z czerwca 2008 r. dotyczącą ustalenia strefy płatnego parkowania, wysokości stawek opłat, w tym opłaty dodatkowej, oraz określenia sposobu ich pobierania.

W zaskarżonej uchwale zakwestionował dwa paragrafy normujące pobieranie oraz wnoszenie opłaty w strefie płatnego parkowania. Konkretnie chodziło o to, że zakup biletu w parkomacie wyposażonym w klawiaturę wiąże się z obowiązkiem podania numeru rejestracyjnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11394

Wydanie: 11394

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament