Parkometry w stolicy mogą gromadzić dane
Numer rejestracyjny to nie dana osobowa i miasto może żądać podawania tej informacji na biletach opłaty parkingowej za pojazd zaparkowany w strefie.
W piątek Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok dotyczący organizacji stref płatnego parkowania. Uznał, że obowiązek podania w parkometrach z klawiaturą numeru rejestracyjnego auta parkującego w strefie nie narusza prawa.
Rażące zaniedbania
Sprawa dotyczyła zasad organizacji płatnego parkowania w stolicy. W kwietnia 2016 r. jeden z mieszkańców złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na obowiązującą od lat uchwałę Rady Warszawy z czerwca 2008 r. dotyczącą ustalenia strefy płatnego parkowania, wysokości stawek opłat, w tym opłaty dodatkowej, oraz określenia sposobu ich pobierania.
W zaskarżonej uchwale zakwestionował dwa paragrafy normujące pobieranie oraz wnoszenie opłaty w strefie płatnego parkowania. Konkretnie chodziło o to, że zakup biletu w parkomacie wyposażonym w klawiaturę wiąże się z obowiązkiem podania numeru rejestracyjnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta