Eksporter w łańcuchu dostaw nie zawsze ma prawo do zerowej stawki VAT
Przy określaniu, która z dostaw w łańcuchu jest ruchoma, oprócz kwestii organizacji transportu, znaczenie ma miejsce (kraj), w którym dochodzi do przeniesienia prawa do dysponowania towarem jak właściciel pomiędzy uczestnikami transakcji.
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 26 kwietnia 2019 r. (0112-KDIL1-3.4012.70.2019.2.AP).
Wnioskodawca należy do międzynarodowej grupy kapitałowej zajmującej się produkcją i sprzedażą systemów ułatwiających organizowanie przestrzeni magazynowej. Spółka w zakresie swojej działalności gospodarczej, współpracuje z jednostką dominującą w grupie, z siedzibą w Norwegii. Spółka kupuje towary od polskiego producenta (używając polskiego numeru VAT), które następnie odsprzedaje do jednostki powiązanej z siedzibą w Norwegii. Intencją stron jest dalsza odsprzedaż nabytych towarów, najpierw do dystrybutorów, a kolejno do ostatecznych odbiorców, którzy mają swoje siedziby w krajach poza Unią Europejską. W wyniku przyjętych ustaleń strony postanowiły, że towar będzie transportowany bezpośrednio od producenta z Polski do ostatecznych odbiorców, znajdujących się poza terytorium UE. Jest to tzw. transakcja łańcuchowa, w której bierze udział łącznie pięć podmiotów.
Wnioskodawca, jako drugi podmiot w łańcuchu dostaw, podkreślił, że to on zajmuje się faktyczną organizacją transportu, m.in. współpracuje bezpośrednio z przewoźnikiem, ustala terminy odbioru towarów oraz pozostaje z nim w ścisłym kontakcie przed, w trakcie i po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta