Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eksporter w łańcuchu dostaw nie zawsze ma prawo do zerowej stawki VAT

01 lipca 2019 | Podatki i księgowość | Aneta Dudka

Przy określaniu, która z dostaw w łańcuchu jest ruchoma, oprócz kwestii organizacji transportu, znaczenie ma miejsce (kraj), w którym dochodzi do przeniesienia prawa do dysponowania towarem jak właściciel pomiędzy uczestnikami transakcji.

Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 26 kwietnia 2019 r. (0112-KDIL1-3.4012.70.2019.2.AP).

Wnioskodawca należy do międzynarodowej grupy kapitałowej zajmującej się produkcją i sprzedażą systemów ułatwiających organizowanie przestrzeni magazynowej. Spółka w zakresie swojej działalności gospodarczej, współpracuje z jednostką dominującą w grupie, z siedzibą w Norwegii. Spółka kupuje towary od polskiego producenta (używając polskiego numeru VAT), które następnie odsprzedaje do jednostki powiązanej z siedzibą w Norwegii. Intencją stron jest dalsza odsprzedaż nabytych towarów, najpierw do dystrybutorów, a kolejno do ostatecznych odbiorców, którzy mają swoje siedziby w krajach poza Unią Europejską. W wyniku przyjętych ustaleń strony postanowiły, że towar będzie transportowany bezpośrednio od producenta z Polski do ostatecznych odbiorców, znajdujących się poza terytorium UE. Jest to tzw. transakcja łańcuchowa, w której bierze udział łącznie pięć podmiotów.

Wnioskodawca, jako drugi podmiot w łańcuchu dostaw, podkreślił, że to on zajmuje się faktyczną organizacją transportu, m.in. współpracuje bezpośrednio z przewoźnikiem, ustala terminy odbioru towarów oraz pozostaje z nim w ścisłym kontakcie przed, w trakcie i po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11394

Wydanie: 11394

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament