Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Są pierwsze wskazówki dotyczące należytej staranności

01 lipca 2019 | Podatki i księgowość | Magdalena Piec

Spółka, która z tytułu zawartej umowy cash poolingu wypłaca odsetki (wynagrodzenie) dla pool ownera z Irlandii, może pobrać podatek 
u źródła według stawki 10 proc., zgodnie 
z polsko-irlandzką umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Konieczne jest, aby przy weryfikacji kontrahenta oraz warunków do zastosowania obniżonej stawki polski podmiot dochował należytej staranności.

To znalazło odzwierciedlenie w stanowisku Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zawartym w interpretacji indywidualnej z 22 marca 2019 r. (0114-KDIP2-1.4010.527.2018.2.JC).

Umowa cash poolingu będzie zawarta między wnioskodawcą (podmiotem polskim) a podmiotem irlandzkim (pool ownerem) powołanym w grupie do prowadzenia profesjonalnej działalności w zakresie finansowania. W ramach umowy cash poolingu będzie dochodzić do przepływu środków pieniężnych pomiędzy wnioskodawcą i pool ownerem, a pool owner będzie uprawniony do samodzielnego dysponowania nadwyżkami środków finansowych i do decydowania o źródłach pozyskania środków dla pokrycia niedoborów środków finansowych po stronie wnioskodawcy. W ramach umowy cash poolingu wnioskodawca będzie wypłacać pool ownerowi wynagrodzenie w postaci odsetek naliczanych od udostępnianych wnioskodawcy środków na pokrycie niedoborów na jego rachunku. Choć dokładna wysokość wypłacanych odsetek nie jest znana, to nie powinna ona przekroczyć 2 mln zł rocznie. Jak wskazał wnioskodawca, pool owner będzie rzeczywistym właścicielem odsetek prowadzącym rzeczywistą działalność gospodarczą w Irlandii.

Wnioskodawca uwzględnił również konieczność dochowania wymogu należytej staranności przy weryfikacji jego obowiązków w zakresie podatku u źródła. Po wezwaniu przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11394

Wydanie: 11394

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament