Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmowy samochód daje korzyści nawet bez prowadzenia ewidencji

01 lipca 2019 | Podatki i księgowość | Monika Pogroszewska

Przedsiębiorca odliczy 100 proc. wydatków na używanie auta, jeśli nie wykorzystuje go w celach prywatnych i nie jest czynnym podatnikiem VAT.

Przepisy obowiązujące od początku 2019 roku ograniczyły możliwość odliczenia wydatków na używanie firmowego auta. Są jednak przedsiębiorcy, którzy nie muszą przejmować się zmianami. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji z 10 czerwca 2019 r. (0112-KDIL3-3.4011.138. 2019.2.AA) jakie warunki trzeba spełnić, aby odliczyć koszty uzyskania przychodu bez limitu.

Z pytaniem w tej sprawie wystąpił przedsiębiorca, który od 2017 roku prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług księgowych oraz na prowadzeniu szkoleń zawodowych. Przychody i koszty ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, a od roku 2019 jego dochody są opodatkowane podatkiem linowym. Na potrzeby prowadzenia działalności wykorzystuje samochód osobowy o wartości początkowej 16 tys. zł, który jest środkiem trwałym w jego firmie. Do celów prywatnych ma inny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11394

Wydanie: 11394

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament