Korekta i anulowanie faktury to nie to samo
Nawet jeśli kontrahent odesłałby podatnikowi nieprawidłowo lub omyłkowo wystawioną fakturę, to – jeśli dokumentuje ona faktyczną czynność – wystawca nie może jej anulować. Powinien w tym przypadku wystawić korektę.
Omyłkowe wystawienie faktury zdarza się w każdej firmie. Przyczyną może być wystawienie faktury przed transakcją, do której nigdy nie dojdzie, bo kontrahent zrezygnuje, czy też podanie na fakturze błędnych danych innego kontrahenta. Takie omyłkowo wystawione faktury powinny zostać przez wystawcę skorygowane. Wątpliwości podatników budzi jednak sposób przeprowadzenia takiej korekty. Czy wystawić fakturę korygującą? A może anulować omyłkowo wystawioną fakturę? Pojawia się również pytanie czy VAT wykazany na takiej fakturze podlega zapłacie.
Przepisy ustawy o VAT wskazują w jakich sytuacjach podatnik powinien wystawić fakturę korygującą. Co do zasady, korygowanie błędnej treści faktury pierwotnej powinno następować poprzez wystawienie faktury korygującej.
Przepisy dotyczące zasad ujęcia faktury korygującej w rozliczeniu VAT podatnika uzależniają w dużej mierze wykazanie faktury korygującej od postępowania odbiorcy. Wielu podatników ma problem z otrzymaniem potwierdzenia odbioru faktury korygującej, które jest konieczne w celu obniżenia VAT wykazanego na fakturze pierwotnej. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy omyłkowo wystawiona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta