Przez rozwój zawodowy do pieniędzy
Chociaż atrakcyjne zarobki i benefity to dla większości Polaków główny argument przy wyborze pracodawcy, lecz siła tego argumentu już spada. Coraz bardziej doceniamy za to znaczenie rozwoju zawodowego w pracy. ANita Błaszczak
Możliwości rozwoju zawodowego najwyżej cenią młodzi pracownicy, traktując je jako przepustkę do wyższych zarobków, awansu i udziału w ciekawszych projektach. Dobrze to widać w wynikach najnowszej, 9. już edycji międzynarodowego badania agencji zatrudnienia Randstad, które objęło ponad 200 tys. osób z 32 krajów świata, w tym z Polski.
O ile jeszcze przed trzema laty 43 proc. Polaków przy szukaniu pracy zwracało uwagę na to, czy daje ona możliwości rozwoju zawodowego, o tyle teraz jest to ważne już dla połowy ankietowanych. A wśród młodych ludzi (do 34. roku życia) znaczenie rozwoju docenia jeszcze więcej, bo sześciu na dziesięciu badanych.
Poczucie docenienia
Co prawda nadal głównym wyznacznikiem atrakcyjności pracy są dla nas atrakcyjne zarobki i benefity, ale w ostatnich dwóch latach ich znaczenie nieco spadło. O ile przed rokiem czynnik finansowy był ważny dla ośmiu na dziesięciu Polaków, to teraz wskazuje nań 73 proc. badanych.
I nie chodzi tylko o zmianę w deklaracjach – jak pokazał wiosenny Monitor Rynku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta