Organizator rozliczy VAT od opłaty za zagraniczny konkurs
Nabycie przez polskiego podatnika prawa do uczestnictwa w zawodach odbywających się w innym kraju nie jest importem usługi. Zapłata za udział jest opodatkowana tam, gdzie odbywa się wydarzenie.
Jeżeli udział w konkursie sportowym, artystycznym lub innym, który odbywa się poza granicami Polski, wiąże się z poniesieniem opłaty, powstaje wątpliwość, w jaki sposób rozliczyć ją na gruncie VAT. Niewątpliwie, opłacenie udziału w konkursie jest zapłatą za usługę świadczoną przez organizatora konkursu na rzecz uczestnika. Czy zatem nabycie tego rodzaju usługi (przez podatnika VAT) należy rozpoznać jako import usługi, czy może podlega ona opodatkowaniu w miejscu jej świadczenia, a więc tam, gdzie odbywa się konkurs?
Miejsce świadczenia
Opłata za uczestnictwo w konkursie dotyczy w istocie możliwości wzięcia udziału w wydarzeniu, a więc wstępu na konkretną imprezę. Usługa wstępu to usługa, na mocy której nabywcy przyznane zostaje prawo do uczestniczenia w danej imprezie, znajdowania się w miejscu, w którym ta impreza się odbywa. Dla tego rodzaju usługi ustawa o VAT przewiduje w art. 28g ust. 1 szczególną zasadę ustalania miejsca świadczenia, które jest jednocześnie miejscem opodatkowania.
Zgodnie z ww. przepisem, miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta