Fiskus zmienił stanowisko w sprawie wartości transakcji
Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2018 roku, dla celów sporządzania dokumentacji cen transferowych, limity wartości każdego rodzaju transakcji powinno się ustalać w kwocie netto, a więc bez podatku od towarów i usług.
Stanowisko takie zostało przedstawione przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w interpretacji z 24 maja 2019 r. (DPP13.8221.25.2019.GTM), w której zmieniona została negatywna dla podatnika interpretacja z 2 marca 2018 r. (0111-KDIB1-3.4010.523.2017. 1.APO).
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej został złożony przez podatnika uważającego, że limity zawarte w art. 9a ustawy o CIT (w brzmieniu obowiązującym do końca 2018 roku) odnoszą się do wartości netto. W opinii podatnika, wskazywało na to odwołanie w treści regulacji wyłącznie do poziomu osiąganych przychodów na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych. Wartość podatku od towarów i usług, jako z zasady neutralnego na potrzeby podatku dochodowego, nie powinna być w takim przypadku brana pod uwagę.
2 marca 2018 roku dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stawisko podatnika za nieprawidłowe. W uzasadnieniu przywołał definicję transakcji, której wartość powinna być ustalona w kwocie brutto. Szef Krajowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta