Pobieranie opłat za parking przez automat bez kasy fiskalnej
Gdy świadczenie usług odbywa się przy wykorzystaniu urządzenia wydającego bilety, ale to pracownicy przyjmują należności i wydają resztę klientowi, nie są spełnione warunki do zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 marca 2019 r. (I FSK 453/17).
Spółka świadczy usługi z zakresu pobierania opłat parkingowych z użyciem kasy automatycznej i ręcznej. W przypadku kasy automatycznej pobór opłaty odbywa się w sposób samoobsługowy, przez klienta korzystającego z parkingu. Natomiast obsługa kasy ręcznej odbywa się przy udziale pracownika obsługującego parking. W przypadku kasy automatycznej wydawanie reszty realizowane jest z zasobników bilonu kasy, a w przypadku kasy ręcznej kasjer sam wydaje resztę. Do tej pory spółka otrzymywała regularnie potwierdzenia z urzędu skarbowego oraz izby skarbowej stwierdzające, że świadczone przez systemy usługi są zwolnione z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem dotyczącym możliwości zwolnienia w 2015 r. z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta