Spóźniona rejestracja bez negatywnych skutków w VAT
Składając deklarację podatkową za czas sprzed formalnego zarejestrowania się dla celów podatku od towarów i usług, przedsiębiorca może w dalszym ciągu skorzystać z przysługującego mu prawa do odliczenia VAT za przeszłe okresy.
Obecne przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie precyzują, kiedy rejestracja na ten podatek staje się efektywna i od kiedy dokładnie podatnik staje się zarejestrowany na potrzeby rozliczania VAT. W zgłoszeniu rejestracyjnym w zakresie VAT podatnicy są zobowiązani umieścić informację o miesiącu lub kwartale, za który złożą pierwszą deklarację (w zależności od wybranego rodzaju deklaracji).
Okresu, za który złożona będzie pierwsza deklaracja podatnika, nie powinno się jednak uważać za tożsamy z datą zarejestrowania podmiotu dla celów VAT. Ponadto, bazy podatników VAT czynnych utworzone przez Ministerstwo Finansów nie zawierają dat, które mogłyby stanowić cezurę ważności rejestracji danego podmiotu jako podatnika VAT, lecz przedstawiają stan aktualny na moment weryfikacji statusu danego podmiotu jako podatnika VAT. Dodatkową komplikacją jest to, że ustawodawca nie uregulował kwestii rejestracji retrospektywnej na potrzeby VAT. Taka czynność nie funkcjonuje więc formalnie w polskim systemie podatkowym (w przepisach nie zostało określone pojęcie wstecznej rejestracji dla celów VAT).
Firmy mają wątpliwości
Na tym gruncie powstaje wiele wątpliwości podnoszonych zarówno przez zagranicznych przedsiębiorców rejestrujących się w Polsce na potrzeby podatku od towarów i usług, jak i współpracujących z nimi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta