Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak skorygować odpisy amortyzacyjne

29 lipca 2019 | Podatki i księgowość | Aneta Szwęch

Faktura otrzymana po wprowadzeniu inwestycji do ewidencji środków trwałych powoduje konieczność zmniejszenia bądź zwiększenia wartości początkowej tego składnika majątku. Skutki podatkowe tej zmiany są uzależnione od jej przyczyny.

Na początku bieżącego roku zakończyliśmy projekt inwestycyjny polegający na budowie hali magazynowej. W marcu hala została oddana do używania, wobec czego nakłady poniesione na jej wybudowanie zostały uwzględnione w wartości początkowej środka trwałego. Pierwszy odpis amortyzacyjny, obliczony według metody liniowej, nastąpił w kwietniu.

W czerwcu otrzymaliśmy fakturę dotyczącą zakończonej inwestycji, która powinna zwiększać wartość początkową środka trwałego. Faktura, zgodnie z umownymi postanowieniami, została wystawiona przez kontrahenta po wprowadzeniu przez nas środka trwałego do ewidencji. Z kolei w lipcu otrzymaliśmy fakturę korygująca „in minus" wartość usługi, która – na podstawie faktury pierwotnej – była wliczona do wartości początkowej magazynu. Kontrahent wystawił korektę z powodu zmiany ceny usługi (uzgodniona korekta potransakcyjna ceny). W jaki sposób należy rozliczyć korektę odpisów amortyzacyjnych? – pyta czytelniczka.

Faktura otrzymana po wprowadzeniu inwestycji do ewidencji środków trwałych powoduje konieczność korekty wartości początkowej środka trwałego. Dla celów podatku dochodowego skutki korekty wartości początkowej środka trwałego i odpisów amortyzacyjnych są uzależnione od przyczyny korekty.

A. Faktura zwiększająca wartość nakładów inwestycyjnych

Zgodnie z art. 15 ust. 4i ustawy o CIT oraz art. 22...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11418

Wydanie: 11418

Spis treści

Reklama

Zamów abonament