Podatnicy mają kłopot z limitem kosztów usług niematerialnych
Katalog usług i praw objętych limitowaniem ma charakter otwarty, gdyż obejmuje również „świadczenia o podobnym charakterze". Sprawia to przedsiębiorcom trudność w prawidłowym ujmowaniu tych usług i praw w kosztach podatkowych.
Stosowanie regulacji dotyczących limitowania w kosztach podatkowych wydatków na zakup usług niematerialnych od podmiotów powiązanych nadal powoduje wiele wątpliwości.
Mimo tego, że przepisy określone w art. 15e ustawy o CIT zostały wprowadzone od 1 stycznia 2018 r., nadal powstają liczne trudności związane z ich praktycznym zastosowaniem.
Praktyczne zastosowanie
Rozliczenie podatkowe osób prawnych za rok 2018 r. jest pierwszym, w którym należało zastosować ograniczenia wskazane w art. 15e ustawy o CIT. Jak pokazuje praktyka, zastosowanie tych przepisów może być istotnie problematyczne.
Komplikacje wynikają głównie z otwartego katalogu usług i praw objętych limitowaniem. W przepisach wprost wymieniono świadczenia podlegające limitowi. Dodatkowo przepisy, oprócz wprost wymienionych czynności, zawierają sformułowanie „(...) oraz świadczenia o podobnym charakterze". Sprawia to trudność w kwalifikowaniu usług i praw, które nie zostały wymienione wprost w przepisach, jednak mogą zostać uznane za wystarczająco podobne i objęte limitowaniem.
Otwarty katalog świadczeń objętych limitem, o którym mowa w art. 15e ustawy o CIT, pozostawia również pewną swobodę organom podatkowym. Interpretacje indywidualne wydawane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w tym zakresie częstokroć przybierają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta