Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy przedsiębiorca może badać stan trzeźwości pracowników

02 sierpnia 2019 | Biznes i finanse | Marta Wysokińska

Trzeźwość pracowników jest kluczowa szczególnie tam, gdzie pracownicy wykonują zadania wymagające koncentracji i uważności, od czego to zależy zdrowie i życie innych pracowników oraz osób postronnych.

Z tej prostej przyczyny dokonywanie badania trzeźwości pracowników przez pracodawcę może być kwalifikowane po prostu jako instrument pozwalający na zapewnienie bezpieczeństwa, czego prawo wymaga się od pracodawców. Wypełnianie wymagań kodeksowych to jedno z kluczowych rozważań z zakresu compliance, dotyczących wprowadzenia i działania wewnętrznego systemu prewencji i kontroli mającego zapewnić zgodność funkcjonowania przedsiębiorstwa z normami.

Po opublikowaniu przez prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (27 czerwca) stanowiska odmawiającego pracodawcom możliwości samodzielnego badania trzeźwości pracowników, w środowisku rozgorzała dyskusja. Nie powinno to dziwić. Wpisuje się to zresztą we wcześniejsze rozważania doktryny i sądów związane z tą tematyką.

W związku z tą dyskusją oraz w ramach dążeń do zapewnienia zgodności w przedsiębiorstwie nasuwa się spostrzeżenie, że z jednej strony Kodeks pracy wymaga od pracodawcy zapewnienia bezpieczeństwa pracy, a z drugiej organy i sądy interpretują prawo tak, że nie widzą przesłanek do praktycznej realizacji tego wymogu. Z entuzjazmem należy powitać wszystkie inicjatywy zmierzające do lepszego uregulowania tej kwestii wprost w przepisach. A oto kilka obserwacji systemowych i praktycznych związanych z tym zagadnieniem – opartych przede wszystkim na dążeniu do zapewnienia systemowej spójności.

W dyspozycji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11422

Wydanie: 11422

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament