Bankowość 2.0
Józef Puzyna Rozwijane są techniki oceny ryzyka kredytowego na podstawie danych z mediów społecznościowych, takich jak wiek, płeć, zawód, miejsce pracy czy sieć znajomych.
Doświadczenie bankowości współczesnego Polaka różni się od doświadczenia naszych rodziców: 38 mln rachunków w Polsce ma dostęp do bankowości elektronicznej, z czego 17,2 mln z niej korzysta. Szybko rośnie liczba aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych i sięga 8,71 mln.
Rzadko specjalnie poświęcamy czas na korzystanie z banku. Robimy to często przy okazji innych zajęć. To możliwe dzięki dynamicznie rozwijającej się technologii. Instytucje finansowe, z natury hierarchiczne i zamknięte, otwierają się na klientów, podążając za ich zwyczajami i dopasowując usługi. Tworzone są aplikacje, które w prosty i bezpieczny sposób pozwalają dokonywać operacji finansowych.
Rozwój wynika ze zmian w zwyczajach Polaków. Coraz częściej kupujemy w sieci, bo to wygodne i tanie. Kupowanie od odległego nieznanego dostawcy wymaga jednak użycia metod płatności zapewniających bezpieczeństwo kupującego i jego danych. Ten, kto potrafi obsłużyć klientów wygodniej i pewniej, wygra w walce z konkurencją. Banki inwestują więc w technologie.
Nadzór
Kryzys finansowy ujawnił ryzyka drzemiące w operacjach finansowych odbywających się szybko i na wielką skalę. Skłonił rządy do ratowania banków w obawie przed efektem domina. Zrobiono dużo, aby usługi finansowe były bardziej przejrzyste. Regulatorzy ingerują w rynek, wydając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta