Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niezaliczony egzamin Comarch SA w ZUS to lekcja dla zamawiających

02 sierpnia 2019 | Prawo | Magdalena Dulińska

Pomimo sprzyjającego orzecznictwa dotyczącego zapewnienia dostępu do zamówienia innym 
niż Asseco Poland SA wykonawcom nie udało się 
kilka miesięcy temu przejęcie całości usług utrzymania od dotychczasowego wykonawcy.

29 kwietnia 2019 r. przewodnicząca składu orzekającego w postępowaniu z odwołania Comarch SA na czynności zamawiającego ZUS w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na świadczenie usług wsparcia eksploatacji i utrzymania Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS (KSI) odczytała podstawy oddalania środka odwoławczego (KIO 394/19). Sprawa była rozpatrywana w wyniku wniesienia odwołania przez krakowską spółkę informatyczną, która w 2018 roku wygrała „przetarg roku w ZUS" i w konsekwencji podpisała umowę na utrzymanie KSI ZUS. W ustnym uzasadnieniu rozstrzygnięcia podkreślono, że postępowanie zamawiającego ZUS, które polegało na powierzeniu w trybie z wolnej ręki wykonania części zamówienia Asseco Poland SA w następstwie częściowego odstąpienia i częściowego wypowiedzenia kontraktu zawartego z Comarch SA może być uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia, tj. złożonością systemu informatycznego ZUS.

Ponadto stwierdzono, że badanie przyczyny wypowiedzenia i odstąpienia przez zamawiającego od umowy z odwołującym się wykonawcą pozostają poza kognicją KIO oraz mogą być badane wyłącznie w ramach innych postępowań. Postępowanie w tej sprawie było szeroko komentowane przez rynek usług IT i prawnych, a samo ogłoszenie orzeczenia było poprzedzone kilkoma terminami rozprawy, emocjonującymi wystąpieniami pełnomocników, obszernymi pismami procesowymi,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11422

Wydanie: 11422

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament