Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy cenią serwisy aukcyjne

02 sierpnia 2019 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Polska jest jednym z krajów 
o najwyższym udziale 
serwisów aukcyjnych 
oraz platform marketplace 
w e-sprzedaży. piotr mazurkiewicz

 

E-handel, podobnie jak stacjonarny, konsoliduje się wokół najsilniejszych graczy, gwarantujących duży ruch i stały napływ klientów. Dlatego Amazon odszedł od modelu sklepu i za prowizję wpuszcza do serwisu inne firmy. Na Allegro czy Ebayu aukcje to dzisiaj margines działalności, trzonem są oferty firm.

Wielka siła nawyku

Z danych Eurostatu wynika, że aż 19 proc. przychodów z e-sprzedaży firm w Polsce przechodzi przez platformy typu marketplace jak Allegro czy Amazon. Daje to naszemu krajowi miejsce w europejskiej czołówce. W ciągu roku udział ten skoczył o 7 pkt proc., co też jest jednym z najwyższych skoków w Europie.

Z krajowej perspektywy dane Eurostatu nie dziwią, bo Allegro jest od lat liderem e-handlu. Widać jego ogromną popularność nie tylko wśród konsumentów, ale też sprzedawców. Zresztą w innych podobnych serwisach także widać duży ruch. Co ciekawe, dane dotyczą tylko firm zatrudniających co najmniej dziesięciu pracowników. Gdyby ujęto także te mniejsze, udział platform w e-handlu byłby wyższy.

Branży takie informacje zupełnie nie zaskakują. Wysoki udział pośredników handlowych w sprzedaży internetowej jest u nas faktem i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się zmienić.

– Przez lata zakupy przez internet...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11422

Wydanie: 11422

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament