Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezdymne mogą być skuteczną metodą walki ze smogiem

02 sierpnia 2019 | e-Biznes

Jakość powietrza w Polsce nie jest najlepsza. Smog ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, środowisko i gospodarkę. Istotną rolę w ograniczaniu zanieczyszczenia powietrza mogą odegrać paliwa bezdymne. Przykład Wielkiej Brytanii i Irlandii pokazuje, że mogą być one skuteczne w walce o czyste płuca mieszkańców.

Polska wciąż jest jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza. Szacuje się, że ponadnormatywne stężenie zanieczyszczeń w powietrzu może co roku odpowiadać za 45 tys. przedwczesnych zgonów. Jakość powietrza w Polsce pogarsza przede wszystkim pył i zawarty w nim benzo(a)piren, należący do najbardziej rakotwórczych związków chemicznych. Dane pokazują, że za 52 proc. emisji PM10 i aż 87 proc. benzo(a)pirenu odpowiadają gospodarstwa domowe ogrzewane paliwami stałymi w nieprawidłowy sposób.

Polski rząd, walcząc ze smogiem, uruchomił programy: „Czyste powietrze", „Stop smog", przygotował rozwiązania legislacyjne, które mają ograniczyć możliwości spalania w piecach/kotłach paliw o niskiej jakości: wymiana starych urządzeń grzewczych na nowe spełniające określone rozporządzeniem normy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11422

Wydanie: 11422

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament