Bezdymne mogą być skuteczną metodą walki ze smogiem
Jakość powietrza w Polsce nie jest najlepsza. Smog ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, środowisko i gospodarkę. Istotną rolę w ograniczaniu zanieczyszczenia powietrza mogą odegrać paliwa bezdymne. Przykład Wielkiej Brytanii i Irlandii pokazuje, że mogą być one skuteczne w walce o czyste płuca mieszkańców.
Polska wciąż jest jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza. Szacuje się, że ponadnormatywne stężenie zanieczyszczeń w powietrzu może co roku odpowiadać za 45 tys. przedwczesnych zgonów. Jakość powietrza w Polsce pogarsza przede wszystkim pył i zawarty w nim benzo(a)piren, należący do najbardziej rakotwórczych związków chemicznych. Dane pokazują, że za 52 proc. emisji PM10 i aż 87 proc. benzo(a)pirenu odpowiadają gospodarstwa domowe ogrzewane paliwami stałymi w nieprawidłowy sposób.
Polski rząd, walcząc ze smogiem, uruchomił programy: „Czyste powietrze", „Stop smog", przygotował rozwiązania legislacyjne, które mają ograniczyć możliwości spalania w piecach/kotłach paliw o niskiej jakości: wymiana starych urządzeń grzewczych na nowe spełniające określone rozporządzeniem normy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta