Strach przed atomem
Awarie elektrowni wywołują niechęć opinii publicznej do energetyki jądrowej. Czy jest ona tak groźna, jak twierdzą jej przeciwnicy?
Wyciek radioaktywnego rutenu-106 w rosyjskich zakładach atomowych Majak w 2017 r., który właśnie został potwierdzony przez zachodnich naukowców, uzasadnia obawy przed katastrofami takimi jak w Czarnobylu. Niewidzialny przeciwnik działa szczególnie silnie na wyobraźnię.
Pierwszą elektrownią jądrową o mocy 5 MW była zbudowana w 1954 r. radziecka elektrownia w Obnińsku. Dwa lata później Wielka Brytania wzniosła reaktor grafitowo-gazowy, a w 1957 r. Amerykanie uruchomili w Shippingport swój pierwszy reaktor wodno-ciśnieniowy typu PWR. Te pionierskie wersje reaktorów jądrowych służyły głównie do produkcji wzbogaconych materiałów rozszczepialnych stosowanych do wytwarzania broni jądrowej.
Rodzaj silnika parowego
Obecnie na świecie funkcjonuje kilka typów elektrowni jądrowych. W 2013 r. na całym świecie czynnych było 436 reaktorów energetycznych pracujących w 30 państwach i wytwarzających 13 proc. światowej produkcji energetycznej. Ich cechą wspólną jest zasada wytworzenia i wtłoczenia pod ciśnieniem pary wodnej do turbiny, którą połączono wałem napędzającym generator prądotwórczy. Jest to więc rodzaj silnika parowego, a jedyną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta