Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek z windykacji, dopiero gdy jest zarobek

02 sierpnia 2019 | Prawo

Firmy obracające wierzytelnościami od stycznia rozliczają koszty ich nabycia na korzystniejszych zasadach. Są też jednak problemy z nowymi przepisami. przemysław wojtasik

 

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na pytanie „Rzeczpospolitej" dotyczące obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. zasad rozliczania wierzytelności. Są korzystne dla przedsiębiorców, którzy nimi handlują. Pozwalają odliczać całe koszty nabycia długu już w momencie jego częściowej spłaty. Łatwiej można także rozliczać duże pakiety wierzytelności.

Nowe regulacje budzą jednak też pewne wątpliwości.

– Wiadomo, jak rozliczyć pojedyncze wierzytelności oraz pakiet mający ich przynajmniej sto. Nowe przepisy nie wyjaśniają jednak, co zrobić z mniejszym pakietem – mówi Jarosław Sekita, doradca podatkowy w kancelarii Meritum.

Z takim problemem boryka się jeden z naszych czytelników. Jest właścicielem jednoosobowej firmy, prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Nabył pakiet kilkudziesięciu wierzytelności. Czy rozliczać je na starych czy też na nowych zasadach? – pyta....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11422

Wydanie: 11422

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament