Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadczenia gwarancyjne bez VAT

05 sierpnia 2019 | Podatki i księgowość | Tobiasz Olczak

Wyrównanie utraconego przychodu, na które umówiły się strony, nie stanowi usługi. Nie dochodzi bowiem do wzajemnego świadczenia pomiędzy nimi. Otrzymanie środków można udokumentować notą księgową.

W praktyce gospodarczej coraz bardziej powszechne staje się zobowiązanie jednej ze stron do pokrycia strat wynikających z różnic między prognozowanym a rzeczywiście osiągniętym przychodem przez drugą stronę. Powstaje wątpliwość jak na gruncie VAT klasyfikować wypłacone w takiej sytuacji środki.

Przykład

Spółka A sp. z o.o. wynajęła spółce B sp. z o.o. nieruchomość na cele działalności gospodarczej. Jednocześnie strony postanowiły, że cała powierzchnia nieruchomości zostanie wynajęta i B sp. z o.o. osiągnie określone przychody. Spółka A zobowiązała się do wyrównania ubytku przychodów, jakie B może ponieść, jeśli budynek nie zostanie wynajęty w całości.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11424

Wydanie: 11424

Spis treści
Zamów abonament