Świadczenia gwarancyjne bez VAT
Wyrównanie utraconego przychodu, na które umówiły się strony, nie stanowi usługi. Nie dochodzi bowiem do wzajemnego świadczenia pomiędzy nimi. Otrzymanie środków można udokumentować notą księgową.
W praktyce gospodarczej coraz bardziej powszechne staje się zobowiązanie jednej ze stron do pokrycia strat wynikających z różnic między prognozowanym a rzeczywiście osiągniętym przychodem przez drugą stronę. Powstaje wątpliwość jak na gruncie VAT klasyfikować wypłacone w takiej sytuacji środki.
Przykład
Spółka A sp. z o.o. wynajęła spółce B sp. z o.o. nieruchomość na cele działalności gospodarczej. Jednocześnie strony postanowiły, że cała powierzchnia nieruchomości zostanie wynajęta i B sp. z o.o. osiągnie określone przychody. Spółka A zobowiązała się do wyrównania ubytku przychodów, jakie B może ponieść, jeśli budynek nie zostanie wynajęty w całości.
W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta