Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestor rozliczy w kosztach wydatki na usługi budowlane

05 sierpnia 2019 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz
* Numerem wpisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, tj. nr „10/07/2019” należy oznaczyć dowód będący podstawą zapisu, czyli otrzymaną od firmy budowlanej fakturę nr 142/07/2019  z 18 lipca 2019 r. Założyłem, że przedsiębiorca numeruje wpisy w księdze w podziale na poszczególne miesiące, tzn. wpisy numeruje się od początku miesiąca, a pierwszy wpis w każdym miesiącu jest oznaczony liczbą porządkową 01.
źródło: Rzeczpospolita
* Numerem wpisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, tj. nr „10/07/2019” należy oznaczyć dowód będący podstawą zapisu, czyli otrzymaną od firmy budowlanej fakturę nr 142/07/2019 z 18 lipca 2019 r. Założyłem, że przedsiębiorca numeruje wpisy w księdze w podziale na poszczególne miesiące, tzn. wpisy numeruje się od początku miesiąca, a pierwszy wpis w każdym miesiącu jest oznaczony liczbą porządkową 01.

Przedsiębiorca powinien księgować zapłatę za roboty budowlane, według faktur wystawionych 
od podwykonawców, w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

- Przedsiębiorca jako inwestor zamierza wybudować budynek mieszkalny i przeznaczyć go na sprzedaż. Przedsiębiorca samodzielnie nabył materiały na budowę (cegły, pustaki, cement, dachówki, deski podłogowe, drzwi, okna itp.). Wykonanie robót budowlanych zlecił firmie budowlanej. Do której kolumny prowadzonej (metodą kasową) podatkowej księgi przychodów i  rozchodów przedsiębiorca powinien księgować wydatki na usługi budowlane wynikające z faktur wystawionych przez wykonawców? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT. Aby zatem określony wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

- musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

- nie może być wymieniony w art. 23 ustawy o PIT wśród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów,

- musi być należycie udokumentowany.

Szczegóły w rozporządzeniu

Zasady i sposób prowadzenia podatkowej księgi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11424

Wydanie: 11424

Spis treści
Zamów abonament