Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Składki dla biznesu windują fikcyjne wskaźniki

05 sierpnia 2019 | Prawo | Mateusz Rzemek

Kalkulacja należności do ZUS jest już nieaktualna, więc trzeba to zmienić – uważają księgowi.

Do minister rodziny, pracy i polityki społecznej ma trafić apel o zmianę zasad liczenia składek przed ich rekordowym wzrostem w 2020 r. Petycję w tej sprawie do minister Bożeny Borys-Szopy przygotowało wielkopolskie środowisko księgowych. „Nie zgadzamy się z obecnie obowiązującym systemem ustalania wysokości drastycznie wysokich składek ZUS dla przedsiębiorców" – piszą na portalu change.org.

– Uważamy, że obowiązujący sposób kalkulacji składek jest już nieaktualny i powinien być zmieniony – mówi Cezary Szymaś, księgowy z poznańskiego ASCS-Consulting. – Przeciętne płace w gospodarce, które stanowią podstawę wyliczenia składek z działalności, zwiększyły się w ostatnim czasie nieproporcjonalnie do wzrostu przychodów takich firm, dlatego zasady naliczania składek ZUS powinny być bezwzględnie zmienione.

Proponują obniżenie podstawy naliczania składek: na ubezpieczenia społeczne z 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia do 40 proc., a na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11424

Wydanie: 11424

Spis treści
Zamów abonament