Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakość życia też ma znaczenie

05 sierpnia 2019 | Życie Regionów | Piotr Mazurkiewicz
źródło: materiały prasowe

Dla inwestora liczy się nie tylko standard infrastruktury, ale te inne, miękkie kryteria 
– mówi Tadeusz Czajka, wójt gminy 
Tarnowo Podgórne.

 

Czy ukazujące się regularnie zestawienia najbogatszych gmin to lektura obowiązkowa dla wójta Tarnowa Podgórnego – włodarza gminy, która jest stałym bywalcem takich publikacji?

Muszę przyznać, że nie śledzę tego rodzaju zestawień. Oczywiście docierają do nas informacje o takich publikacjach i naszej pozycji w nich, niemniej nie przywiązuję do nich specjalnej wagi. Powodów jest wiele, między innymi fakt, że w takich rankingach bierze się pod uwagę tylko wybrane kryteria.

A przecież sam dochód gminy na mieszkańca niewiele mówi, dopiero w połączeniu z liczbą mieszkańców daje informację o faktycznej skali sukcesu. Zestawieniem, które obserwujemy, jest ranking zrównoważonego rozwoju, uwzględniający szeroki wachlarz kryteriów – w nim plasujemy się na trzeciej lub czwartej pozycji wśród gmin wiejskich.

W państwa przypadku wysoki dochód nie wynika z sąsiedztwa kopalni czy elektrowni płacącej wysokie podatki, ale jest efektem przyciągania biznesu, decydującego się na lokalizację właśnie w tej gminie.

Dokładnie, obecnie na terenie gminy działa ok. 6 tys. firm – od małych rodzinnych po wielkie, międzynarodowe podmioty. Co więcej, nadal uruchamiane są kolejne przedsiębiorstwa – to efekt naszych starań o nowych inwestorów. Dzisiaj nie wystarczy pokazać stanu infrastruktury,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11424

Wydanie: 11424

Spis treści
Zamów abonament