Jakość życia też ma znaczenie
Dla inwestora liczy się nie tylko standard infrastruktury, ale te inne, miękkie kryteria – mówi Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne.
Czy ukazujące się regularnie zestawienia najbogatszych gmin to lektura obowiązkowa dla wójta Tarnowa Podgórnego – włodarza gminy, która jest stałym bywalcem takich publikacji?
Muszę przyznać, że nie śledzę tego rodzaju zestawień. Oczywiście docierają do nas informacje o takich publikacjach i naszej pozycji w nich, niemniej nie przywiązuję do nich specjalnej wagi. Powodów jest wiele, między innymi fakt, że w takich rankingach bierze się pod uwagę tylko wybrane kryteria.
A przecież sam dochód gminy na mieszkańca niewiele mówi, dopiero w połączeniu z liczbą mieszkańców daje informację o faktycznej skali sukcesu. Zestawieniem, które obserwujemy, jest ranking zrównoważonego rozwoju, uwzględniający szeroki wachlarz kryteriów – w nim plasujemy się na trzeciej lub czwartej pozycji wśród gmin wiejskich.
W państwa przypadku wysoki dochód nie wynika z sąsiedztwa kopalni czy elektrowni płacącej wysokie podatki, ale jest efektem przyciągania biznesu, decydującego się na lokalizację właśnie w tej gminie.
Dokładnie, obecnie na terenie gminy działa ok. 6 tys. firm – od małych rodzinnych po wielkie, międzynarodowe podmioty. Co więcej, nadal uruchamiane są kolejne przedsiębiorstwa – to efekt naszych starań o nowych inwestorów. Dzisiaj nie wystarczy pokazać stanu infrastruktury,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta