Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka rozliczy podatek zapłacony z własnych środków

05 sierpnia 2019 | Podatki i księgowość | Monika Pogroszewska

Przedsiębiorca ujmie w kosztach uzyskania przychodów podatek u źródła, jeśli nie miał możliwości pobrania go od zagranicznego kontrahenta i sam poniósł jego ciężar.

Obowiązujące od początku 2019 r. przepisy dotyczące poboru podatku u źródła komplikują rozliczenia przedsiębiorców. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się jednak w interpretacji z 26 lipca 2019 r. (0111-KDIB2-3.4010.169. 2019. 2.MK), że nieodliczony podatek u źródła może być kosztem uzyskania przychodu.

Sprawa dotyczyła spółki, która zajmuje się produkcją i handlem stalą. Spółka realizuje transakcje z nierezydentami, dla których zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, staje się płatnikiem podatku dochodowego. Chodzi np. o zapłatę za wynajem środka transportu w zagranicznej podróży służbowej pracownika lub prawo do użytkowania innego urządzenia. Spółka nie ma możliwości potrącenia podatku u źródła od kwoty należnej zagranicznemu kontrahentowi, ponieważ transakcje realizuje na podstawie umów lub za pośrednictwem serwisów internetowych, gdzie jest zobowiązana do zapłaty określonej kwoty wynagrodzenia.

Ubruttowienie kwoty należności

W tej sytuacji spółka płaci podatek z własnych środków, ubruttawiając podstawę opodatkowania w taki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11424

Wydanie: 11424

Spis treści
Zamów abonament