Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odszkodowanie za wywłaszczenie gruntu bez PIT

05 sierpnia 2019 | Podatki i księgowość | Natalia Nieciecka

Kwota odszkodowania za przejęcie nieruchomości na cele przeciwpowodziowe jest zwolniona 
z podatku dochodowego, gdy są spełnione dwa warunki: nabycie 
działki nastąpiło wcześniej niż w okresie dwóch lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego, a cena nabycia wyniosła co najmniej 50 proc. wysokości uzyskanego odszkodowania.

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 29 kwietnia 2019 r. (0112-KDIL3-3.4011.124.2019. 1.AM).

Decyzją wojewody zostało ustalone i wypłacone na rzecz wnioskodawcy, będącego osobą fizyczną, odszkodowanie z tytułu przejęcia na rzecz województwa nieruchomości przeznaczonej na cele inwestycji przeciwpowodziowej. Przejętą nieruchomość wnioskodawca uzyskał z tytułu nabycia spadku.

Zasady ograniczania i pozbawiania praw do nieruchomości oraz przekazywania nieruchomości na cele publiczne zostały uregulowane w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 2204 ze zm.). Celami publicznymi w rozumieniu ustawy są budowa oraz utrzymywanie obiektów i urządzeń służących ochronie środowiska, zbiorników i innych urządzeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11424

Wydanie: 11424

Spis treści
Zamów abonament