Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie z PIT dla młodych już obowiązuje

05 sierpnia 2019 | Podatki i księgowość | Marcin Mika

1 sierpnia weszły w życie przepisy zwalniające z podatku dochodowego od osób fizycznych przychody osiągane z tytułu umowy o pracę bądź umowy zlecenia przez pracowników lub zleceniobiorców, którzy nie ukończyli 26. roku życia.

Zgodnie z nowymi przepisami:

1) Wolne od podatku są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz przychody z umów zlecenia otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł (przy czym w 2019 r. limit jest proporcjonalnie pomniejszony do kwoty 35 636,67 zł). Podatnicy korzystający z tego zwolnienia nie mogą jednak korzystać z 50-proc. kosztów uzyskania przychodu.

2) Limit roczny obowiązuje niezależnie od liczby zawartych umów lub liczby podmiotów (płatników) wypłacających podatnikowi przychody z pracy lub z umów zleceń. Przy czym przy obliczaniu limitu (kwot przychodów podlegających zwolnieniu) nie bierze się pod uwagę m.in.: przychodów z pracy oraz z umów zleceń podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym i przychodów zwolnionych z PIT.

3) Do skorzystania z omawianego zwolnienia już w roku 2019 (za okres od sierpnia 2019 r.) konieczne jest złożenie przez pracownika/zleceniobiorcę oświadczenia w tym zakresie. W przeciwnym razie zwolnienie będzie stosowane dopiero w zeznaniu podatkowym składanym przez podatnika za 2019 r.

4) Podatnik może złożyć płatnikowi wniosek o niestosowanie zwolnienia. W szczególności może to być zasadne, gdy podatnik uzyskuje przychody od więcej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11424

Wydanie: 11424

Spis treści
Zamów abonament