Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie z PIT dla młodych już obowiązuje

05 sierpnia 2019 | Podatki i księgowość | Marcin Mika

1 sierpnia weszły w życie przepisy zwalniające z podatku dochodowego od osób fizycznych przychody osiągane z tytułu umowy o pracę bądź umowy zlecenia przez pracowników lub zleceniobiorców, którzy nie ukończyli 26. roku życia.

Zgodnie z nowymi przepisami:

1) Wolne od podatku są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz przychody z umów zlecenia otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł (przy czym w 2019 r. limit jest proporcjonalnie pomniejszony do kwoty 35 636,67 zł). Podatnicy korzystający z tego zwolnienia nie mogą jednak korzystać z 50-proc. kosztów uzyskania przychodu.

2) Limit roczny obowiązuje niezależnie od liczby zawartych umów lub liczby podmiotów (płatników) wypłacających podatnikowi przychody z pracy lub z umów zleceń. Przy czym przy obliczaniu limitu (kwot przychodów podlegających zwolnieniu) nie bierze się pod uwagę m.in.: przychodów z pracy oraz z umów zleceń podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym i przychodów zwolnionych z PIT.

3) Do skorzystania z omawianego zwolnienia już w roku 2019 (za okres od sierpnia 2019 r.) konieczne jest złożenie przez pracownika/zleceniobiorcę oświadczenia w tym zakresie. W przeciwnym razie zwolnienie będzie stosowane dopiero w zeznaniu podatkowym składanym przez podatnika za 2019 r.

4) Podatnik może złożyć płatnikowi wniosek o niestosowanie zwolnienia. W szczególności może to być zasadne, gdy podatnik uzyskuje przychody od więcej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11424

Wydanie: 11424

Spis treści
Zamów abonament