Jak stosować przepisy o tax free w praktyce
Wykładnia TSUE dotycząca niezgodności polskich przepisów o zwrocie podatku podróżnym z regulacjami unijnymi spowodowała rozbieżności w interpretacjach fiskusa. Dlatego konieczna jest zmiana ustawy o VAT w tym zakresie.
W celu stosowania procedury TAX FREE sprzedający, będący polskim podatnikiem VAT, powinien spełniać liczne wymogi stawiane przez polskiego ustawodawcę. Wymogi, o których mowa w art. 127 ustawy o VAT, nieco odbiegają jednak od tych, które zawiera Dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej: dyrektywa 2006/112/WE). W związku z tym w praktyce powstają liczne kontrowersje odnośnie do tego, jakie warunki powinien spełniać sprzedawca, aby móc stosować preferencyjną stawkę zero proc. w ramach procedury TAX FREE.
Obligatoryjne przesłanki
Zgodnie z art. 127 ust. 1 ustawy o VAT w celu korzystania z możliwości stosowania preferencyjnej zerowej stawki podatnicy powinni spełniać następujące wymogi:
1. posiadać status czynnego podatnika VAT;
2. prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących;
3. zawrzeć umowę w sprawie zwrotu podatku przynajmniej z jednym z podmiotów, o których mowa w ust. 8 ww. przepisu.
Wymogu zawarcia takiej umowy nie stosuje się w przypadku, gdy sprzedawca zwraca podatek podróżnemu (art. 127 ust. 2 ustawy o VAT). Dodatkowo, na podstawie art. 127 ust. 6 ustawy o VAT, aby móc skorzystać z tej procedury, obroty podatników za poprzedni rok podatkowy powinny przekraczać kwotę 400 000 zł....
Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta