Kłopoty finansowe zagranicznego wykonawcy bez konsekwencji dla jego udziału w polskim przetargu
Wykonawca, który w celu obrony przed upadłością, złożył w kraju swego pochodzenia wniosek o wszczęcie stosownej procedury, nie podlega wykluczeniu, jeśli nie spełnia przesłanek określonych w polskim prawie zamówień publicznych. I nie ma znaczenia, że w macierzystym kraju z takiego postępowania mógłby zostać wykluczony. Od 2021 roku to się zmieni.
Spór dotyczący właściwości prawa, z perspektywy którego należy ocenić sytuację finansową wykonawcy i ewentualny obowiązek jego wykluczenia z postępowania ujawnił się w jednym z postępowań dotyczących budowy II linii metra w Warszawie. Odwołujący, chińskie przedsiębiorstwo, argumentowało, że z uwagi na odniesienie się przez polskie Prawo zamówień publicznych (PZP) do rodzimych przepisów dotyczących upadłości i likwidacji (art. 24 ust. 5 pkt 1 PZP), sytuację spółki obcej, mającej siedzibę za granicą należy ocenić z perspektywy unijnych przepisów o zamówieniach publicznych. Te krajowe w oczywistym stopniu są bowiem nieadekwatne.
Przesłanki wykluczenia
W tej sytuacji, przekonywał odwołujący, trzeba sięgnąć do art. 57 ust. 4 lit. b) dyrektywy 2014/24/UE w sprawie zamówień publicznych. Zgodnie z jego treścią instytucje zamawiające mogą wykluczyć lub zostać zobowiązane przez państwa członkowskie do wykluczenia z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia każdego wykonawcy, jeżeli zbankrutował lub prowadzone jest wobec niego postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne, jego aktywami zarządza likwidator lub sąd, zawarł układ z wierzycielami, jego działalność gospodarcza jest zawieszona albo znajduje się on w innej tego rodzaju sytuacji wynikającej z podobnej procedury przewidzianej w krajowych przepisach ustawowych i wykonawczych.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta