Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kwestionowanie nowych sędziów nie ma podstaw

10 grudnia 2019 | Prawo co dnia | Antoni 
Górski

Powołanie sędziego jest aktem prawa ustrojowego. Jest to rozstrzygnięcie dyskrecjonalne prezydenta, mieszczące się w zakresie jego osobistej prerogatywy.

Sąd Najwyższy Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego ogłosił 5 grudnia 2019 r. orzeczenie, w którym – odwołując się do wykładni zawartej w wyroku TSUE z 19 listopada 2019 r. – uznał, że Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej, a przez to nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego, a obecna KRS nie jest organem bezstronnym i niezawisłym od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Brak pełnego uzasadnienia tego judykatu sprawia, że pogłębiona merytoryczna jego ocena jest przedwczesna. W społecznym odbiorze tego istotnego rozstrzygnięcia dla naszego systemu prawnego pojawiły się pewne nieporozumienia, które warto sprostować.

Pierwsza dotyczy zakresu związania orzeczeniem Sądu Najwyższego. Sąd ten prawidłowo stwierdził, że wykładnia zawarta w wyroku Trybunału...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11530

Wydanie: 11530

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament