Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady monitorowania przestrzeni publicznej przez gminę określa ustawa

10 grudnia 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Ustalanie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej należy do kompetencji rady gminy. Rada nie może jednak rozstrzygać kwestii uregulowanych już przez ustawodawcę.

- Rada gminy chce uzupełnić zasady korzystania z gminnych obiektów, w tym dworca autobusowego, poprzez wprowadzenie regulacji dotyczących prowadzenia monitoringu wizyjnego. Czy przysługuje jej takie uprawnienie?

Nie.

Zgodnie z art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) do kompetencji rady gminy należy m.in. wydawanie aktów prawa miejscowego w zakresie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Użyte w tym przepisie pojęcie „zasady i tryb korzystania" oznacza, że rada gminy jest uprawniona do formułowania w stosunku do obiektów i urządzeń użyteczności publicznej norm i zasad prawidłowego postępowania, ustalania obowiązujących reguł zachowania się (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 5...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11530

Wydanie: 11530

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament