Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gmina, która wykonała umowę, nie może powołać się na brak kontrasygnaty

10 grudnia 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Jeżeli czynność prawna może spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, do jej skuteczności potrzebna jest kontrasygnata skarbnika gminy. W orzecznictwie przyjmuje się, że kontrasygnata może być wyrażona także w dorozumiany sposób.

- Umowa powodująca powstanie zobowiązań pieniężnych po stronie gminy została zawarta bez kontrasygnaty skarbnika. Gmina wykonała już częściowo tę umowę. Czy w tej sytuacji może skutecznie podnosić, że – wobec braku kontrasygnaty – umowa nie ma skutków prawnych?

Nie.

Zgodnie z art. 46 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) oświadczenie woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem składa jednoosobowo wójt albo działający na podstawie jego upoważnienia zastępca wójta samodzielnie albo wraz z inną osobą upoważnioną przez wójta. Jeżeli czynność prawna może spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, do jej skuteczności potrzebna jest kontrasygnata skarbnika gminy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11530

Wydanie: 11530

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament