Regiony poszkodowane przez brexit
Brexit spowodował awans Dolnośląskiego i Wielkopolskiego do kategorii bardziej zamożnych regionów Unii Europejskiej. W efekcie dostaną mniej unijnych funduszy.
Polskie regiony bogacą się i od 2021 roku trudniej im będzie o unijne środki z polityki spójności. Trzy z nich – woj. dolnośląskie, wielkopolskie oraz okręg warszawski – wzbogaciły się na tyle, że przeskoczyły do wyższych kategorii statystycznych. Jeszcze w projekcie Komisji Europejskiej z maja 2018 r. tylko Mazowieckie i Dolnośląskie nie należały do najniższej kategorii mniej rozwiniętych regionów UE, które dostają najwięcej pieniędzy z polityki spójności.
Jednak najnowsza propozycja kompromisu przygotowana przez kierującą pracami UE Finlandię bierze jako punkt odniesienia nowsze dane statystyczne: już nie średnia z lat 2014–2016, ale z 2015–2017. A przez ten rok zdążyło się wzbogacić woj. wielkopolskie. W rezultacie w nowym unijnym budżecie na lata 2021–2027 Dolnośląskie i Wielkopolskie będą traktowane jako tzw. regiony przejściowe, o dochodzie na mieszkańca między 75 proc. a 100 proc. średniej UE.
Najbogatszy okręg w Polsce
W najwyższej kategorii tzw. regionów bardziej rozwiniętych znalazł się okręg warszawski, z dochodem powyżej 100 proc. średniej UE. Okręg warszawski to wydzielona z województwa mazowieckiego bogatsza jednostka obejmująca Warszawę i dziewięć powiatów: warszawski zachodni, nowodworski, legionowski,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta