Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustawa nie wymaga wykazania stopnia pokrewieństwa w dostępie do materiałów archiwalnych

10 grudnia 2019 | Dobra Administracja | Danuta Frey

Udostępnianie archiwalnych akt stanu cywilnego regulują tak skomplikowane przepisy, że trudno nieraz ustalić, które z nich zastosować.

 

Wnioskodawca, który zwrócił się do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego o wykonanie i udostępnienie fotokopii aktów małżeństw, zawartych w parafii S. w latach 1919-1921, podał że potrzebuje ich do badania powiązań rodzinnych i poszukiwań genealogicznych jego rodziny i rodzin spokrewnionych. Historia polskich rodzin bywa bowiem powikłana wskutek wydarzeń historycznych i wiele osób chciałoby ją odtworzyć. Niejednokrotnie, wchodzą w grę sprawy spadkowe, majątkowe i własnościowe. Zawartość ksiąg stanu cywilnego ma też doniosłe znaczenie dla badań demograficznych i badań naukowych.

Zasady dostępu do archiwalnych aktów stanu cywilnego regulują przepisy dwóch ustaw: ustawy z 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz ustawy z 28 listopada 2014 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego. W przepisach obu tych ustaw, decydującą rolę odgrywa okres przechowywania materiałów archiwalnych w urzędach stanu cywilnego przed przekazaniem ich w ciągu dwóch lat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11530

Wydanie: 11530

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament