Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Luksemburskie ABC, część II

11 grudnia 2019 | Sądy i Prokuratura | Tomasz Tadeusz Koncewicz

Precedensowe oddziaływanie TSUE na prawo europejskie nie może budzić żadnych wątpliwości.

Jednoznaczne rozstrzygnięcie, że orzeczenia wstępne Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) są precedensem dla sądów krajowych (część I analizy), prowadzi do pytania o metodę budowania przez TSUE swoich precedensów i zdobywania dla nich posłuchu wśród swojego najważniejszego audytorium – sądów krajowych. Dopiero powiązanie zasady z metodą pozwala nam odkryć całą gamę sytuacji i orzeczniczych niuansów, które wyjaśniają, jak TSUE współkształtuje i rozwija prawo europejskie poprzez swoje orzecznictwo.

„Stawanie się precedensu"

Pytanie o status i funkcje orzecznictwa nabiera szczególnej roli w prawie unijnym z racji specyfiki tego prawa: jego fragmentaryczności, wielojęzyczności czy trudnego procesu formalnej zmiany traktatów. Często właśnie orzecznictwo zapewnia, że prawo nadąża za zmianami społecznymi, ekonomicznymi i politycznymi. Dlatego pierwszorzędnego znaczenia nabiera umiejętność nie tylko czytania pojedynczego wyroku, ale także globalnego spojrzenia na orzecznictwo. W przypadku orzecznictwa TSUE proste odwołanie się do klasycznego dualizmu pomiędzy „prawem zawartym w księgach" (law in books) a „prawem w działaniu" (law in action) nie wystarcza, skoro TSUE znacznie częściej i na większą skalę aniżeli sądy krajowe staje w obliczu braku regulacji i nie dysponuje w punkcie wyjścia „prawem w księgach"....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11531

Wydanie: 11531

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament