Opóźnienie technologiczne Polski może być zbawienne
Przybywa niebezpiecznych przykładów przejmowania przez sztuczną inteligencję kontroli i odpowiedzialności za nasze zachowania. A to dopiero początek, bo rynek AI czeka boom. michał duszczyk
Sztuczna inteligencja (AI) jest w stanie zrewolucjonizować niemal każdy obszar naszego życia. Jej wykorzystanie np. w przedsiębiorstwie pozwala odciążyć pracowników. Ale bez odpowiedniego nadzoru technologia ta staje się niebezpieczna i może przejąć kontrolę nad człowiekiem. Choć może to brzmieć jak science fiction, to już się to dzieje. I to w naszym kraju.
Algorytm dyskryminacji
Przykładów tego zjawiska nad Wisłą przybywa. Fundacja Centrum Cyfrowe i Klub Jagielloński opracowały raport, w którym wytykają to m.in. systemowi profilowania bezrobotnych, który nie daje możliwości odwołania się (algorytm dzieli zarejestrowane osoby nieaktywne zawodowo na trzy grupy różniące się stopniem gotowości do podjęcia zatrudnienia i rodzajem pomocy, jaką otrzymają z urzędu pracy – w trakcie rozmowy z urzędnikiem wypowiedzi bezrobotnego dopasowywane są do specjalnego klucza i punktowane, po czym przyznaje mu się określony profil). Fundacja Panoptykon doprowadziła do uznania tego systemu za niekonstytucyjny.
W 2018 r. we Wrocławiu głośno było o systemie przydziału miejsce w żłobkach. Źle zaprogramowany algorytm sprawił, że do placówki nie dostały się wtedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta