Wyzwanie dla członków zarządów
Pojęcie cen transferowych jest ostatnio odmieniane przez wszystkie przypadki. Od kilku lat bowiem widoczne jest zwiększone zainteresowanie tym zagadnieniem – zarówno po stronie ustawodawcy jak i organów administracji skarbowej, a także – z konieczności - podatników.
Zwiększone zainteresowanie cenami transferowymi znajduje odzwierciedlenie w kolejnej już zmianie przepisów, która od 2019 r. w praktyce istotnie zwiększa obowiązki podatników i członków zarządów, dążąc do przeniesienia na tych ostatnich odpowiedzialności za zapewnienie rynkowości rozliczeń z podmiotami powiązanymi. Jeśli dodatkowo uwzględnić nowe przepisy Ordynacji podatkowej, które w przypadku zakwestionowania przez organy podatkowe cen transferowych stosowanych przez podatnika zezwalają na ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego (wynoszącego od 10 do 30 proc. sumy nienależnie wykazanej lub zawyżonej straty podatkowej i niewykazanego w całości lub w części dochodu do opodatkowania) to następne lata zdecydowanie upłyną pod znakiem weryfikacji cen transferowych.
Po części jest to efekt projektów BEPS, zainicjowanych i realizowanych w ramach prac OECD, których głównym celem jest zmniejszenie transferów dochodu podlegającego opodatkowaniu pomiędzy podmiotami w ramach grup kapitałowych. Wpływ na tę sytuację ma także dążenie polskich organów podatkowych do likwidacji luk w polskim systemie podatkowym, a co za tym idzie zwiększenia kwot podatku dochodowego płaconego przez grupy kapitałowe w Polsce.
Jednocześnie, wyraźnie widoczna jest zmiana podejścia administracji skarbowej do kontroli podatkowych cen transferowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta